V pátek 29. března jsme se již posedmé připojili k celostátní akci, kterou každý rok vyhlašuje uherskohradišťská knihovna.

Hned ráno v osm hodin se u našeho probouzejícího se stromu Andersenovníku sakurového sešli žáci  z jedné první třídy. Zazpívali mu písničku Stromy a na oplátku si odnesli dopis, ve kterém je strom vítal mezi čtenáře dětských knih. Po návratu do učebny následoval čtyřhodinový program, inspirovaný příběhem Pavla Šruta Čarodějův učeň. Děti si zahrály hru, vytvoříly společně vesnici, vstupovaly do rolí a sehrávaly situace v životě vesničanů, rozhodovaly se, jak bude děj pokračovat, vyjadřovaly své názory.

Večer se u Andersenovníku sešlo mnoho dalších dětí z devíti tříd prvního stupně, aby předaly své vzkazy a znovu mu zazpívaly. Všichni se těšili na kouzelný večer plný knížek, příběhů , tajemství a her.

Pokud byste byli neviditelní a do školy byste nahlédli, viděli byste spoustu zázraků. Například jak mravenci stavějí své mraveniště, jak do něj přinášejí potravu, jak pečlivě hlídají svoji královnu a co všechno se v mraveništi děje.

Ve sklepení byste narazili na tajnou komnatu a také byste zjistili, jaká tajemství skrývá překrásná zahrada za zrezivělými vraty. Kousek vpravo byste se seznámili s poštovními skřítky a to byste se divili, co všechno se děje v noci na poště.

O patro výš v černém lese lze potkat nejen holčičku v červeném kloboučku s košíčkem, ale i velkého zlého vlka. Jak vlka porazit by vám mohla poradit chytrá horákyně, co chodí učesaná - neučesaná, obutá – neobutá a oblečená – neoblečená. A o kousíček dál byste se ocitli ve světě řeckých bájí a pověstí a možná byste narazili i na legendárního krále s oslíma ušima.

Ale nejvíc by se vám určitě líbilo v podkroví. Tam to vypadalo jako v cukrářské dílně a pejsek s kočičkou zrovna pekli dort. Určitě by se vám sbíhaly sliny, tak jako tomu psovi, co jim v pohádce dort snědl. Radši byste si měli nechat zajít chuť, všichni přece víme, jak ten pes nakonec dopadl.

V jedné z druhých tříd se děti do příběhu tak pohroužily, že ani nechtěly odejít domů a pracovaly do pozdních nočních hodin. Poté se uložily do svých spacáků a čarovnou zahradou dále procházely ve svých snech. Ráno slavnostně posnídaly výbornou bublaninu, kterou upekla maminka jedné dívky a vydaly se vypravovat všechny zážitky rodičům.

Prohlídka končí, pohádkový večer se podařil. Takže za rok nezapomeňte, sraz bude zase u Andersenovníku.

Fotky